Pozivamo vas na jedinstveno putovanje u doba u kojem vjerovatno niste bili ni rodjeni, a kamoli čitali novine.
Pogledajte reklame iz lista Pobjeda, koji je objavljivan nedjeljno tokom 1963. godine. Bilo je tu cipela, bicikala, deterdženata ali i mode.
Sada izgledaju pomalo smiješno i “siromašno”, ali predstavljaju najbolje primjere marketinga tog doba.
Kozmetika Dahlia iz Beograda, na primjer, jos uvijek postoji i uspješno posluje 🙂 Osim toga, tu su i Nikšićka pivara, Elektrodistribucija, Rudnik uglja Pljevlja i druge firme.
Na osnovu pregleda iz 1963.godine, može se zaključiti da su se najviše reklamirale Borovo cipele, a proizvođač je u svakom broju reklamirao različit proizvod.
Zanimljive su bile i reklame za Pretis bicikla, posebno za njihove modele Vesna i Violeta 🙂
Uz deterdžent Biser žena je imala više vremena za porodicu. Koncept baš kao i u modernim reklamama. Osim Bisera, tu su još i Dahlia kozmetika i deterdženti Oskar i Rio.
Evo i nekih od postojećih kompanija – čestitke Elektrodistribucije , Rudnika uglja Pljevlja i Željezara Nikšić.
Kada je u pitanju moda, 1963.godine najpopularniji je bio Varteks 🙂
Od proizvoda za djecu, primjetili smo samo reklame za cipele i dječja kolica.
Ako niste znali, Nikšićka pivara tada je proizvodila i koktu.
Glavna nagrada Lutrije bilo je šest automobila Zastava 1300, a JAT je reklamirao avionsko slanje pošiljki.
Digitalizacija Pobjede iz 1963. godine realizovana je u sklopu projekta ZZZCG “Stručno osposobljavanje osoba sa invaliditetom“, u saradnji kompanija Arhimed i Nova Pobjeda.
Kompanija Arhimed svojim klijentima nudi uslugu monitoring reklamiranja, koja prati učestalost reklamiranja na TV-u i u štampanim medijima.
Digitalizacija lista Pobjeda (godina 1963), koji je najstariji aktivni medij publikovan u Crnoj Gori, omogućiće posrednu zaštitu novina, što će ujedno i osigurati lakši pristup sadržaju putem interneta. Predviđena je digitalizacija svih brojeva lista Pobjeda publikovanih 1963.godine, tačnije digitalizacija oko 4.380 novinskih strana.
Sam proces digitalizacije podrazumijeva skeniranje starih novina velikog formata na posebnom skeneru.Čuvanje skeniranih brojeva u softveru vrši se na sljedeći način: čuvanje u PDF formatu cijele novine i zasebno naslovne strane. Osim unošenja u softver, nakon skeniranja svakog broja vrši se i ručno arhiviranje radi lakše pretrage. Ručno arhiviranje, podrazumijeva pojedinačan unos svakog članka u softver uz unos naslova, ključnih riječi u članku, broja strane na kojoj se nalazi, pozicije na strani, i autora članka.